В поредния епизод на гост е един от най-изтъкнатите инфекционисти в България,

...
В поредния епизод на гост е един от най-изтъкнатите инфекционисти в България,
Коментари Харесай

Проф. Георги Попов: Пандемията ще приключи с откриването на ефикасно лекарство срещу Covid-19

В следващия епизод на гост е  един от най-изтъкнатите инфекционисти в България , дълготраен кадър на Военно-медицинската академия, в този момент част от екипа на болница и ДКЦ " Софиямед ", изчерпателен експерт в региона на инфекциозните болести.

В подема на петата Covid вълна се обърнахме към него, с цел да ни опише за най-хубавите способи на лекуване на ковид, за най-ефективните медикаменти против подлата болест, за значимите проучвания при постковид синдрома, за това по кое време да чакаме една ваксина против целия ковид , а и с цел да ни покаже човешкото лице на пандемията - по какъв начин при самостоятелен метод на лекуване и с взор към психологичното здраве на болния се реализират отлични резултати.

Гост в епизода е: проф. Георги Попов - специалист по инфекциозни заболявания в УМБАЛ и ДКЦ " Софиямед "




" Ние сме при започване на петата вълна, като моите упования са в средата на февруари да достигнем пика . Имайки поради бурния метод на разпространяване на Омикрон, може да се доближи и до над 30 хиляди инфектирани дневно. Скритата заболеваемост е минимум четири пъти по формалните данни.

Това не трябва да основава предварителна суматоха у хората , тъй като всички тези всекидневно тиражирани числа и данни сътвориха у тях суматоха и меланхолия, което не трябва да се подклажда и акцентира непрестанно ", сподели пред БНР проф. Георги Попов.

" Засега се оправяме сносно с вдишване на болните. Омикрон се яви в интервала на низходящото развиване на Делта разновидността. Но към този момент покачването на заболеваемостта е гладко. Делта разновидността съвсем е претопен, като има разлики в лекуването на двата вируса . В " Софиямед " изследваме от кой вид е болен пациента и това ни оказва помощ доста в лекуването.
Заболяването е стръмно покачващо се, само че лечимо и считам, че ще се оправим с тази вълна ", посочи още проф. Попов. 


Сред най-ефективните лекарства за лекуване на Covid-19 са моноклоналните антитела, ремдесивир - при започване на заболяването и при съответните показания за болния - най-много при тези с съпътстващи болести.

Видният инфекционист уточни, че и при Делта разновидността, за разлика от Омикрон, доста сполучливо за лекуване се ползват моноклоналните антитела . В „ Софиямед “ с голям триумф това към този момент се прави амбулаторно за пациентите и не се постанова те да остават за болнично лекуване. Вече към 30 такива пациенти сполучливо са излекувани в доболнични условия.

" Нещо, което се прави и в Пирогов. Колеги от провинцията споделят, че имат медикаментите, само че не могат да ги приложат , тъй като не знаят по какъв начин...Но лекуването с моноклонални антитела работи, те блокират вируса и лечението след това е по-лека ", добави проф. Георги Попов.

Той добави, че   " към този момент са отхвърлени от медицината, от огромните мултицентрови изследвания медикаменти като хидроксихлорохин, няколко антигрипни препарати като ремантадин, както и някои антиретровирусни препарати, Ивермектинът е не напълно отритнат. Според някои протоколи работи и продължава да се употребява за лекуване, в това число и в развити страни, в Съединени американски щати също. В България направихме многоцентрови проучвания и установихме, че има резултат единствено, в случай че се приложи в първите два дни ".

По думите му в страната може краткотрайно да има дефицит на някои от медикаментите , само че в този момент Министерство на здравеопазването доста гъвкаво и бързо реагира на това.



" В България в границите на общата доставка за страните членки на Европейски Съюз са доставени към 50 хиляди опаковки от двете нови медикаменти против ковид - на „ Пфайзер “ и на „ Мерк “ , само че чакаме в най-кратки периоди да се създаде обединен народен протокол за тяхното използване . Те са скъпи, най-вероятно ще могат да се изписват и от персоналните лекари в бъдеще, само че за избран вид пациенти.

Ние с интерес следим, че в страните, в които към този момент се ползват, има и избран песимизъм ", съобщи лекарят.

В цялата картина на лекуването на пациентите с ковид, изключително по отношение на това те да не доближават до апаратна вентилация, проф. Попов посочи нещо доста значимо - да се гледа единствено на протокола за лекуване, а да има самостоятелен метод при лекуването на всеки. " В това е силата на положителния доктор ", сподели проф. Попов.

По думите му сега инфектирани с Омикрон са най-вече младежи, също и деца , като за няколко дни те се оправят. Лечението е най-вече амбулаторно. Но тестванията сега за Омикрон дават много неправилна информация, предизвести лекарят.

Проф. Попов уточни също, че в случай че инфектираните доближат 30 хиляди дневно, интензивните кревати няма да са задоволителни . И казусът ще е за възрастните и хронично заболели, даже имунизирани с две дози или към този момент преболедували възрастни хора - те ще бъдат наранени от Омикрон. За момента интензивните кревати са задоволителни за децата, като педиатрите ни са готови за Омикрон вълната. 
 



" Моето виждане е, че хората ще се разболяват по няколко пъти , само че колкото повече ги раздрусва, толкоз по-зле е за организма.

Ваксините, въпреки че демонстрираха, че не защищават на 100%, въпреки всичко са вид, като отбрана и при възрастните и при младите.

Но моето мнение е, че имунизацията би трябвало да ни защищити от заболяване - такава ваксина за жалост няма сега. Тези, които се намират на пазара, се компрометираха .

И това е по този начин, тъй като наличните в света ваксини не са против целия вариант на ковид . Наличните в България са основани против Уханския вид. Говори се, че има основана нова ваксина на „ Модерна “ и „ Пфайзер “ против Омикрон , само че тя към момента не е достигнала в България.

Затова аз се надявам в скоро време да бъдат основани различен вид ваксини, по класическия способ, дълготрайни ваксини, мултифакторни, които с една инжекция ще ни пазят напълно от актуалните и бъдещите разновидности на ковид . Такива са имунизациите в Китай.

Работи се интензивно в тази посока в света. Става дума за взаимна разработка на австрийска и френска компании - ваксина против цялостния вирус . Има даже утвърждение от ЕМА. Затова, който се колебае, дано да изчака . Това е ваксина, създадена по класическите способи, одобрени отпреди 100 години.

Другият огромен проблем е да се открие задоволително дейно лекарство против ковид . Когато то се открие, тогава ще победим вируса, не когато имаме ваксини и даже моноклонални антитела ", безапелационен е проф. Георги Попов.

Проф. Попов чака пандемията да отмине, тъй като като всеки вирус и този ще мутира задоволително и даже да е изкуствено основан, в едни миг ще отслабне и ще се самоунищожи или ще стане ендемичен вирус.

Слушайте епизода тук:



Или тук:



От диалога ще научите: 

✅ Кои лекарства за лекуване на Covid-19 се отхвърлиха от научната и здравната общественост до момента и кои се потвърдиха като извънредно ефикасни

✅ Кои са най-важните проучвания които се вършат в хода на заболяването

✅ Колко нови медикамента използваме в България в този момент и по кое време се чака едниственото хапче против ковид

✅ За симптмотите и лекуването на Омикрон

✅ Ще стигнат ли интензивните кревати за възрастни и за деца в петата вълна

✅ Защо настъпи този пробив във имунизациите

✅ Кога се чака една ваксина против целия вариант на вируса, която е основана по класическите способи за имунизациите

✅ Кои са двете тежки последици при децата след заразяване с Омикрон

✅ Защо се заразяват имунизираните и по какъв начин протича заболяването при хора с хронични болести и би трябвало ли да се слага бустерна доза

✅ Ще има ли още разновидности на ковид

✅ Изкуствен или натурален е призходът на SARS-CoV-2

✅ Защо има лъч вяра за края на пандемията и по кое време

✅ Докога със зелен документ

✅ Къде се лукуват постковид синдромите

✅ За Планът за справяне с пандемията на Министерството на здравеопазването

Проф. Георги Попов завършва  Медицинска Академия - София през 1990 година От 2017 година е Началник на Първа клиника по Инфекциозни заболявания, а от 2018 година след конкурс е определен за Началник на Катедра „ Инфекциозни заболявания ” към ВМА - София. От 2019 година Георги Попов е назначен за заместник-началник на Военномедицинска академия по учебно-научната активност и заместник-главен доктор на Въоръжените сили на Република България. Участвал е в интернационалните клинични изследвания, свързани с разнообразни лечебни аспекти на грип вид В, хепатит вид С, клостридиални инфекции и COVID-19.
Mногократно e награждаван от БЛС, Министерство на Здравеопазването, Министерство на Отбраната, Военномедицинска Академия, Полицейска Асоциация и други. Експерт e към NATO in the field of Contagious Diseases, including Tropical Medicine.Член на Национален съвет по предварителна защита на СПИН, туберкулоза и полово излъчени инфекции. Член на БЛС, БДИБ, ECCMID.

От 2021 година е част от екипа на УМБАЛ „ Софиямед “ като експерт-консултант по инфекциозни заболявания.

Всички епизоди на подкаста ще намерите:

В В  В  В  В Apple Podcasts през iTunes Във 
Източник: bnr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР